KAMPANIA SPOŁECZNA

KAMPANIA SPOŁECZNA
FUNDACJA DZIECI NICZYJE

poniedziałek, 13 lutego 2012

KASZA Z

          W swoim gotowaniu lubię różnorodność. Gotując coś na obiad, staram się żeby zawsze było coś, czego dawno nie gotowałam. O ile z gotowaniem drugiego dania nie ma problemu, bo tu możemy powymyślać najróżniejsze potrawy, o tyle z ugotowaniem zupy problem będzie większy. Mimo iż zup do wyboru jest bardzo dużo, to nie każda zupa przyjmie się tak samo - wiem coś na ten temat. W moim domu najczęściej gotuję zupę pomidorową, krem z pieczarek lub pieczarkową, krem brokułowy, krupnik, rosół, żurek, barszczyk czy też kapuśniak. Oczywiście, zup które gotuję jest jeszcze trochę więcej, ale te gotuję najczęściej.
           Może zaprezentuję jak ja gotuję kapuśniak. Kapuśniak w sumie gotuje się bardzo prosto. Ja go gotuję tak:
         


                          KAPUŚNIAK



ok. 1 litr rosołu lub innego wywaru z kości (najlepiej z karkowej lub żeberek wędzonych),
50 dkg kapusty kiszonej,
1 cebula,
3-4 ziemniaki,
1 łyżka smalcu,

   Gdy nie mamy rosołu a mamy np. wędzone żeberka to gotujemy najpierw na nich wywar, tak jakbyśmy gotowały normalnie rosół. Opłukane żeberka wkładamy do garnka z wodą, wstawiamy żeby się gotowało, dodajemy przyprawy: ziele angielskie, listek laurowy, pieprz. Gdy się chwilę pogotuje ja dokładam marchewkę, pietruszkę i kawałek selera. Przyprawiamy solą do smaku. Gdy mięso na żeberkach jest miękkie, to cały rosół przecedzam i obieram mięso z kości. Do czystego wywaru dodaję pokrojona kapustę i gotujemy ok. 1 godz. aż kapusta będzie miękka.
    Cebulkę kroimy w drobną kostkę i rumienimy na złoty kolor, i dodajemy do kapusty.
       W oddzielnym garnku gotujemy obrane i pokrojone z kostkę ziemniaki, i gdy są miękkie dodajemy do zupy.
      Mięso obieramy z kości i też dodajemy do nasze gotującej się zupy. Doprawiamy do smaku i jeszcze chwilkę gotujemy o. 5 min.
    Jeżeli chcemy, to możemy ugotować ziemniaki w całości. Wtedy będziemy ich potrzebować trochę więcej, w zależności od tego ile jest nas w domu i ile zjemy. Wtedy ja ich nie dokładam do kapusty, tylko daję na talerz i zalewam kapuśniakiem.

      Zrobiłyśmy takim sposobem zupę, pora na drugie danie. W zupie były ziemniaki, to na drugie ich nie będzie. Będzie za to bardzo zdrowa kasza.
      Kaszę możemy podawać na różne sposoby. W moim domu lubimy ją w tej postaci.


                         KASZA Z MIĘSEM


30 dkg. mięsa gulaszowego,
2 szk kaszy jęczmiennej średniej lub grubej,
1-2 cebule,
sól, pieprz, zioła prowansalskie,
woda, olej,



        Na rozgrzany tłuszcz dajemy pokrojoną w kostkę cebulę, chwilę podsmażamy i dokładamy drobno pokrojone mięso. Gdy mięso jest miękkie, wsypujemy kaszę i mieszamy żeby wchłonęła cały tłuszcz. Kaszę zalewamy wodą ( 2-3 szklanki), tak żeby wszystko pokryło, całość gotujemy na małym ogniu,aż kasza będzie miękka. Doprawiamy do smaku solą,pieprzem i ziołami. Kasza najlepiej smakuje z kiszonym ogórkiem lub sałatką z kiszonej kapusty.
    

PODANE PROPOZYCJE SĄ DLA 3-4 OSOBOWEJ RODZINY (osoby dorosłe)























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz